Pārlekt uz galveno saturu

Kokapstrāde Vidzemē – prioritāra, tradīcijām bagāta un perspektīva nozare

Resursu pieejamība kokapstrādi ierindojusi starp prioritārajām reģionā – paredzams, ka nākotnē šajā jomā ir perspektīvas iespējas augstas pievienotās vērtības un nišas koka produktu ražotājiem. Turklāt novada izglītības iestādes sagatavo profesionāļus ar mūsdienīgām zināšanām un prasmēm. 

Vidzeme arvien pārliecinošāk iezīmē savu ceļu Latvijas uzņēmējdarbībā. Vidzemē koncentrējas visvairāk kokapstrādes nozares uzņēmumu valstī, kas ir ļoti nozīmīgi spēlētāji gan apgrozījuma un radītās eksporta vērtības, nodarbināto skaita, gan arī produktu ar augstu pievienoto vērtību ražošanā,” vērtē asociācijas Latvijas Koks valdes locekle Sigita Alksne. Reģionā ienācis arī ievērojams ārvalstu kapitāls. Tas attīsta vietējo labklājību un uzņēmējdarbību, ienesot ne tikai jaunas tehnoloģijas un inovācijas lielajos biznesos, bet arī mūsdienīgas vēsmas uzņēmumu vadībā un pārvaldībā, piedāvā konkurētspējīgu atalgojumu, savukārt mazākos uzņēmumos ļāvis attīstīt dažādus produktus, lai spētu kāpināt eksportspēju. 

Perspektīva investīcijām

Vērtējot jaunu investoru izredzes reģionā, Sigita Alksne atklāj: “Ir potenciāls tādu ražošanas jaudu palielināšanai, kuras neatstāj ietekmi uz vietējā resursa pieprasījumu. Redzam, ka aktīvi tiek dibināti mazi uzņēmumi, kas nodarbojas ar nelieliem koka dizaina pasūtījumiem: šādiem uzņēmumiem ir plašas iespējas.” Vienlaikus viņa norāda, ka nākotnē uzņēmējiem jābūt gataviem ierobežotākai resursu pieejamībai vides prasību dēļ, tādēļ vairāk jādomā par inovatīvu produktu ražošanu. Valsts nozari var sekmēt, arī stratēģiski izlemjot publiskos iepirkumos palielināt koksnes produktu īpatsvaru, kā to dara Baltijas kaimiņvalstis.

Pieprasīti izglītoti darbinieki

Vidzemes kokapstrādes uzņēmumi arī cieši un mērķtiecīgi sadarbojas ar novada izglītības iestādēm, sekmējot jaunu darbinieku apmācību, gan arī dažādu jaunu, inovatīvu produktu rašanos. Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā papildus tradicionāli apgūstamajai mēbeļu galdnieka profesijai izglīto arī digitalizētās kokapstrādes operatorus. “Šādi darbinieki – izglītoti, mīl savu arodu un čaklām rokām – ir ļoti pieprasīti. Arī nākotnē viņiem būs darbs, turklāt – ļoti labi atalgots,” pārliecināts tehnikuma direktors Artūrs Sņegovičs.

Savukārt Vidzemes Augstskolā ir iespēja studēt Latvijā unikālā programmā “Ilgtspējīga ēku būvniecība”, kurā nozīmīgs uzsvars likts tieši uz koka būvniecību. Marija Katrīna Dambe, Vidzemes Augstskolas studiju programmas “Ilgtspējīga ēku būvniecība” direktores pienākumu izpildītāja, skaidro, ka reģiona viedās specializācijas jomām atbilstošu mācību programmu veidošana iekļauta arī Vidzemes reģiona ilgtspējīgas attīstības stratēģijā. Īpaša uzmanība pievērsta pasaulē aktuālajiem ilgtspējīgas būvniecības un būvmateriālu, aprites ekonomikas un digitalizācijas aspektiem. Topošie speciālisti praksi iziet nevis vispārējos būvuzņēmumos, bet gan tādos, kuri strādā ar augstas pievienotās vērtības koksnes produktiem, dodas arī starptautiskā pieredzes apmaiņā, piemēram, uz hakatoniem. Bet “Jaunā būvniecības skola” apvieno izglītību, pētniecību un sadarbību ar uzņēmējiem, tās fokusā ir apritīga būvniecība, koka un digitālā būvniecība. Šobrīd ar partneriem no Somijas un Igaunijas tiek veidota jauna izglītības platforma digitālajā vidē. Kopš 2024. gada februāra augstskola iestājusies Latvijas koka būvniecības klasterī, lai vēl ciešāk sasaistītu izglītību ar nozares vajadzībām. 

Vidzemes reģiona priekšrocības un attīstības iespējas ir ne tikai profesionālā un augstākā izglītība, bagātīgie koksnes resursi, bet arī elastīgs tirgus, kas produkciju vai inovācijas ļauj izmēģināt salīdzinoši īsākā termiņā un ātrāk attīstīt uzlabotās versijas.

Publicitāte tiek veikta Vidzemes uzņēmējdarbības centra projekta “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Vidzemes plānošanas reģionā” ietvaros, ko līdzfinansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot EEZ grantus.

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!